Maseczki – które są najlepsze? Test redakcji

Napisany przez: Izabela Popko

Opublikowany dnia: lis 9, 2020

maseczki

Wybierając maseczkę, kierujemy się przede wszystkim tym, aby skutecznie chroniły przed zakażeniem osoby wokół nas. To jednak niejedyne kryterium. W obecnej sytuacji musimy nosić maseczki nieraz przez wiele godzin. Dlatego równie istotny staje się komfort użytkowania osłony naszego okrycia ust i nosa. Która z nich jest najlepszym rozwiązaniem?

Rodzaje maseczek

Wirus SARS-CoV-2 najintensywniej rozprzestrzenia się drogą kropelkową oraz poprzez dotyk. Idealna osłona twarzy zatrzymuje kropelki emitowane podczas kaszlu i kichania, a także drobniejszy aerozol, który jest wydzielany przez nos i usta podczas oddychania i mówienia. W sprzedaży znajduje się mnóstwo rodzajów maseczek oraz innych okryć nosa i ust. Jednym z nich są medyczne maseczki N99 i N95 oraz medyczne maseczki jednorazowe. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje ich noszenie głównie dla pracowników służby zdrowia, a także dla osób starszych oraz tych, u których wykryto obecność koronawirusa. Na rynku pojawiło się również wiele modeli materiałowych maseczek wielorazowych, które WHO zaleca dla osób nienależących do wyżej wymienionych grup. Do wyboru mamy więc maseczki uszyte z bawełny, lnu, włókna bambusowego, jedwabiu lub tworzyw sztucznych.

maseczki
fot. Ashkan Forouzani, Engin Akyurt / Unsplash

Do okrycia nosa i ust używamy także różnych elementów garderoby: kominów, szalików, chust czy bandamek. Decydując się na nie, kierujmy się zaleceniami WHO dotyczącymi ilości warstw materiału – najskuteczniejsze będzie zakrycie twarzy trzema warstwami tkaniny. Dodajmy, że cienka warstwa jakiegokolwiek materiału nie będzie tak skuteczna, jak wyżej wymienione metody. Zawsze będzie jednak to lepsza ochrona ludzi wokół nas, niż żadna. Jeszcze innym akcesorium jest przyłbica. Możemy spotkać się zarówno z tymi zakładanymi na czoło, jak i zasłaniającymi pół twarzy poniżej oczu. Są prawdziwym wybawieniem dla osób, które przez wiele godzin muszą pracować poza domem, a także tych, które z różnych powodów nie mogą użyć osłon bezpośrednio stykających się z twarzą. Warto jednak podkreślić, że przyłbica jest najmniej skuteczną metodą ochrony przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

maseczka
fot. Vera Davidova / Unsplash

Które maseczki są najskuteczniejsze?

Nie wszystkie z wyżej wymienionych metod dają odpowiednią ochronę. Przetestowaliśmy większość z powyższych okryć twarzy. Najmniej skuteczne są maseczki uszyte z cienkich materiałów – już zwykłe chuchnięcie w maseczce dało się wyraźnie odczuć na dłoni trzymanej w pobliżu twarzy. Najszczelniejsze i jednocześnie najbardziej komfortowe okazały się medyczne maseczki jednorazowe, choć nie jest to niestety ekologiczne rozwiązanie. Maseczek N99 i n 95 nie testowaliśmy, pozostawiając je pracownikom służby zdrowia. Bardziej przyjazne dla środowiska są maseczki materiałowe, jednak powinny być uszyte z jak najgęściej tkanego materiału, posiadać co najmniej trzy warstwy oraz specjalną kieszonkę na filtr. Pamiętajmy, że w wypłaszczeniu krzywej zachorowań niezbędne jest również zachowanie odpowiedniej higieny. Często myjmy i dezynfekujmy ręce, również w domu. Dokładnie pierzmy maseczki wielorazowe po każdym użyciu. Pamiętajmy również o umyciu twarzy przed i po każdym użyciu maseczki. Starajmy się też nie dotykać twarzy dłońmi.

maseczki jednorazowe
fot. Mika Baumeister / Unsplash

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Avatar Izabela Popko

Izabela Popko